HU EN
Főoldal Kiállítások Időszaki kiállítás Hadifogoly magyarok a Nagy Háborúban

Hadifogoly magyarok a Nagy Háborúban

A Magyar Összetartozás Intézetének kiállítása a Déri Múzeum közreműködésével

 

Hadifogoly magyarok a Nagy Háborúban

 

A Magyar Összetartozás Intézetének kiállítása a Déri Múzeum közreműködésével

 

Kevés magyar család van, amelyet ne sújtott volna hadifogság. Apák, fiúk, testvérek százezrei tűntek el a lágerek bugyraiban – Szibériától Szardíniáig. A nagy háború hadifogsága, amely a „táborok évszázadának” nyitánya volt, Magyarországon mégis mostoha területe a tudományos kutatásnak és az emlékezeti kultúrának ma is. Ezt az adósságot szeretné törleszteni a multimédia korszerű eszközeivel és egyedülálló gyűjteménye bemutatásával az MCC Magyar Összetartozás Intézete. A kiállítás kurátorai, Dr. Margittai Gábor intézetigazgató és Major Anita igazgatóhelyettes több mint egy évtizede térképezik föl a magyar történelem e fehér foltját.

 

A kiállításhoz, amely április 5-től lesz látható Debrecenben, a tárlatnak otthont adó Déri Múzeum saját dokumentumokkal és tárgyakkal is hozzájárul. Nem közismert, hogy az első világháború idején Debrecenben is működött hadifogolytábor. Az ott élő foglyokról készült rajzok, fényképek, általuk készített, illetve használt tárgyak, hozzájuk köthető személyes darabok is megtalálhatók a Déri Múzeum gyűjteményében. Ilyenek például a fából faragott dísztányér vagy a bádogból készült „húsvéti” tojások, amelyek a források szerint a cár harctéri ajándékaként kerülhettek egykori tulajdonosukhoz.

A kiállítás szenzációja, hogy a Margittai Gábor és Major Anita által újra felfedezett Szegedi Kovács Ágoston – egykori hadifogoly – festőművész képeit itt láthatja először a közönség. 

 

Olyan híres alkotók háborús munkái mellett, mint amilyen Mednyánszky László vagy Márffy Ödön.

 

A tárlat 2025. április 5-től 2025 június 29. látogatható a Déri Múzeum Zoltai Termében.

Déri Múzeum

Az 1902-ben helytörténeti múzeumként alapított intézmény egyszerre őrzi Debrecen, Hajdú-Bihar megye és az egyetemes művelődéstörténet kulturális emlékeit. Déri Frigyes 1920-ban adományozta rendkívül jelentős gyűjteményét múzeumunknak, amit az elmúlt évtizedekben számos más, jelentős adomány is gazdagított. 

 

Kövess minket:

YouTube Instagram Twitter
Feliratkozás hírlvélre
Déri Múzeum - Minden jog fenntartva © 2020 - 2025
4026 Debrecen, Déri tér 1.
Tel.: +36 (52) 322-207
href="mailto:uh!pont!muezumired!kukac!ired">E-mail: uh!pont!muezumired!kukac!ired
készítette: WebDeb.hu