A Déri-gyűjteményben lévő sisakok között két görög hoplita sisak is található: egy ritka, a Korinthoszi sisakok egyik alcsoportjába (Myros-csoport) tartozó, kb. Kr. e. 600-525 között (az archaikus korban) készült bronzsisak, valamint egy Kr. e. 4.-3. században (a hellenisztikus korban), rézlemezből kalapált Thrák-phrygiai típusú sisak.
Egykor mindkettőt állig felfegyverzett gyalogos görög katonák (hopliták) viselhették: a korábbit talán a Spártai Állam, míg a későbbit a makedón II. Philipposz, vagy Nagy Sándor egyik harcosa.
A harmadik sisak egy vsz. a Kr. e. 3. század során valamelyik kelta kovácsmester által gyártott Montefortino-típusú kelta vassisak, bronzelemekkel és vörös zománccal díszített sisakgombbal a tetején. A nagyon rossz állapotban fennmaradt kelta védőfegyverről 3D-s digitális rekonstrukció is készült.
Negyedikként a 11. századi híres, aranyozott, gazdagon díszített, rézlemezekkel felszerelt varég sisakot mutatjuk be újra a közönségnek.
Valamennyi sisaknak különleges, kalandos története van, melyeket a kiállításhoz készülő katalógusban tárunk az érdeklődők elé.
A kiállítás 2024. január 14-ig látogatható.
Az 1902-ben helytörténeti múzeumként alapított intézmény egyszerre őrzi Debrecen, Hajdú-Bihar megye és az egyetemes művelődéstörténet kulturális emlékeit. Déri Frigyes 1920-ban adományozta rendkívül jelentős gyűjteményét múzeumunknak, amit az elmúlt évtizedekben számos más, jelentős adomány is gazdagított.