HU EN
HomeEventsSANCTUM – Debrecen – „Ez a táj, ez olyan, mint én” / TÉREY JÁNOS

SANCTUM – Debrecen – „Ez a táj, ez olyan, mint én” / TÉREY JÁNOS

2024. november 23.
kerekasztal-beszélgetés

2024. november 23. (szombat) 15-16.30

 

SANCTUM – Debrecen – „Ez a táj, ez olyan, mint én” / TÉREY JÁNOS

 

Műsorvezető: Tallér Edina író
 

Résztvevők: Prieger Zsolt zenész, író, Magyar Bori énekesnő, Szirák Péter irodalomtörténész, szerkesztő

 

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött! Kérjük, részvételi igényüket jelezzék az info@derimuzeum.hu címre küldött e-mailben.

 

A Magyar Köztársaság Babérkoszorúja-díjas költő, író, drámaíró, műfordító, Debrecen szülötte, Térey János kerül a november 23-i, debreceni SANCTUM esemény fókuszába. Térey János 1970 szeptember 14-én született Debrecenben Tóth János néven. Édesapja, a helyi cíviscsaládból származó János gépészmérnök-közgazdász, édesanyja, Pap Borbála belgyógyász volt. Gyermekkori otthonául egy régi cívisház, a Kétmalom utca 17. egyik lakása szolgált. Habár a debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban érettségiző Térey a középiskola elvégzése után Budapestre költözött, és innentől kezdve a fővárosban élt, a debreceniség identitásának fontos része maradt, a kétezer-tízes években ismét sűrűn látogatott haza szülővárosába. Teljes munkásságáról elmondhatjuk, hogy szorosan kötődik a helyekhez. Halála előtt egy szülővárosához nagyban kötődő köteten dolgozott, a Boldogh-ház, Kétmalom utca: Egy cívis vallomásai című emlékirata azonban már csak halála után jelenhetett meg.

 

A program első részében a Kaddis Térey Jánosért – Prieger Zsolt és Magyar Bori zenei előadása mutatkozik be. A zenés-irodalmi mű Térey János költői hangját és üzenetét vonja meglepő, mégis szakrális kompozíciós mezőbe. Mindezt teszi az imádság szépirodalom, a kortárs elektronika és a biblikus motívumok segítségével. „A hagyományok szerint a Kaddist 11 hónapon át mondják az elhunyt szerettekért, de mi mondjuk mindig-mindenkor Jánosért, a debreceni születésű költőóriásért, a humoros barátért, a kegyelmet nem ismerő repperért, az építészetrajongó struktúraépítőért, a botanikus kertek szerelmeséért, a 24/24 órás emberért, aki tavaly hunyt el tragikusan fiatalon, 49 évesen.” - Prieger Zsolt -

A két fellépő mellett a program vendége lesz Szirák Péter irodalomtörténész, szerkesztő, aki irodalmárként és jó barátként végigkísérte a fen említett memoárkötet születését.

Az összművészeti programon Tallér Edina vezetésével beszélgetéssel, zenén és irodalmi műveken keresztül léphetünk közelebb az alkotói sanctumhoz.

 

Helyszín: Déri Múzeum, Díszterem (Debrecen, Déri tér 1.)
 

Időpont: 2024. november 23. 15.00
_______________________________________________________________

Július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelynek jegyében féléves útjára indul a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott, 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat is.

 

Ennek célja, hogy egy országos turné keretében lehetőséget adjon arra, hogy a résztvevők a kultúrstratégiai intézményeinkkel közösen ünnepelhessék kulturális, történelmi örökségeinket, hagyományainkat, továbbá hogy bemutassa azokat az értékeinket, amelyekre büszkék lehetünk, éljünk magyarként bárhol a Kárpát-medencén innen és túl. Mindazt, amit mi, magyarok adtunk a világnak, Európának és benne az Uniónak, legyen szó – a teljesség igénye nélkül – művészetről, innovációról, sportról, gasztronómiáról. A programsorozat tizenhatodik állomása Debrecen, ahol november 22. és 23. között valósulnak meg az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat eseményei.

 

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött! Kérjük, részvételi igényüket jelezzék az info@derimuzeum.hu címre küldött e-mailben.

 

Szervező intézmény: Petőfi Kulturális Ügynökség

 

A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jött létre.

Déri Múzeum

Az 1902-ben helytörténeti múzeumként alapított intézmény egyszerre őrzi Debrecen, Hajdú-Bihar megye és az egyetemes művelődéstörténet kulturális emlékeit. Déri Frigyes 1920-ban adományozta rendkívül jelentős gyűjteményét múzeumunknak, amit az elmúlt évtizedekben számos más, jelentős adomány is gazdagított. 

 

Follow us:

YouTube Instagram Twitter
Subscribe to our newsletter
Déri Múzeum - all rights reserved © 2020 - 2024
4026 Debrecen, Déri tér 1.
Tel.: +36 (52) 322-207
href="mailto:uh!pont!muezumired!kukac!ired">E-mail: uh!pont!muezumired!kukac!ired
created by: WebDeb.hu