A népi kerámia a Déri Múzeum néprajzi gyűjteményének legnagyobb, kiemelkedő értékű, látogatóink és kutatóink folyamatos érdeklődésére számot tartó, állandóan gyarapodó egysége. Dr. Sipos József az elmúlt több, mint ötven évben a Kárpát-medence számos fontos fazekasközpontját felkeresve, komoly szakmai szempontok mentén alakította ki értékes kerámiagyűjteményét. Múzeumunk először 2005-ben, P. Szalay Emőke főmuzeológus szakmai elhivatottságának és közreműködésének köszönhetően, Debrecen városának jóvoltából, a közelmúltban pedig a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően gazdagodott a magángyűjtőtől vásárolt értékes darabokkal.
Az ország második legjelentősebb népi kerámiagyűjteményének birtokában múzeumunk nemes feladatának érezte a téma újszerű bemutatását egy közkincsnek is szánt magángyűjteményen keresztül. Mind a szűken vett szakmai, mind az érdeklődő, laikus olvasóközönség számára külön érdekesség lehet a szerző helyszíni gyűjtéseiről közölt megfigyelései, személyes jellegű empirikus leírásai. Kötetünk elsősorban a kevésbé ismert használati edényeket kívánja a nagyközönség elé tárni, gyakorlatilag az egész Kárpát-medencét lefedve, a lehető legtöbb fazekasközpont munkáit bemutatva. A szakmailag is nagyra becsült gyűjtemény publikálásával reményeink szerint a nemzeti és nemzetközi kerámiakutatás, illetve a népi iparművészet, fazekasság is gazdagodhat a népi kerámiakészítés élő hagyományának ápolásában, nemzeti értékeink megőrzésében.
A kötet a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jelent meg.
ÉSZAK- ÉS KÖZÉP-DUNÁNTÚL FAZEKASSÁGA
SZÉKELYFÖLD, BARCASÁG ÉS HÁROMSZÉK FAZEKASSÁGA
KÁRPÁTOKON TÚLI FAZEKASKÖZPONTOK
A Déri Múzeum honlapjának és digitális feltöltéseinek teljes tartalma szerzői jogvédelem alá esik. A digitális formában közzétett műtárgyreprodukciók felhasználása, átdolgozása, többszörözése, terjesztése, illetve nyilvánosságra hozatala előzetes engedély nélkül sem részleteiben, sem egészében nem lehetséges.