HU EN
HomeNewsTörténelem napról napra - Debrecen 1956. november 4., vasárnap, Budapest és a nagyvilág

Történelem napról napra - Debrecen 1956. november 4., vasárnap, Budapest és a nagyvilág

Nemzeti ünnepünk tiszteletére október 23-tól november 4-ig azt idézzük fel, mi történt városunkban, s milyen események zajlottak a fővárosban és a nagyvilágban azokon a sorsfordító napokon.

Debrecen 1956 - november 4., vasárnap

 

A Forgószél hadművelet részeként a 8. gépesített hadsereg kapta feladatul a Tiszántúl megszállását. Debrecent is ostromgyűrűbe fogták.

 

A szovjetek hajnali négy órakor megindultak Debrecen ellen, és rövid időn belül megszállták a város stratégiailag fontos pontjait. Bár katonai ellenállásba sehol nem ütköztek, a Kossuth-laktanyát komoly katonai támadás érte. A több oldalról támadó szovjet alakulatok egymást is lőtték, de az ágyútűzben magyar katonák is életüket vesztették. A Hatvan utcai Főposta épületét szétlőtték, és Guti János postai alkalmazottat – aki pedig fehér zászlóval jött elő a posta pincéjéből – egy harckocsiról lelőtték. A Piac utcán végig harckocsik és ágyúk álltak harckészültségben lévő szovjet katonai alakulatokkal. A hadsereggel érkező KGB és a velük együtt visszatérő pártfunkcionáriusok letartóztatásokba kezdtek, és megindult a forradalomban részt vevők felkutatása.

 

Budapest és a nagyvilág - november 4., vasárnap

 

A Forgószél fedőnevű szovjet hadműveletben 60000 szovjet katona és többek között 2000 harckocsi indult a magyar forradalom vérbe fojtására és a szabadság eltiprására.

 

A szovjet vezetőknek megígért háromnapos siker helyett a fővárosban sok helyen komoly fegyveres ellenállásba ütköztek, és elhúzódó harcok kezdődtek az ország több pontján.

Elhangzott Kádár felhívása az ungvári rádióból, Nagy Imre rádiószózata a nemzethez. Bibó István üzenetet küldött Eisenhower amerikai elnöknek az amerikai nagykövetségen keresztül.

 

Nagy Imre a jugoszláv követségre, Mindszenty bíboros az amerikai nagykövetségre menekült. A Parlamentben Bibó István maradt, ő képviselte a magyar kormányt.

 

A szovjetek utasítására az ungvári rádión keresztül bejelentették a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány megalakulását Kádár János, Münnich Ferenc és Marosán György vezetésével.

 

Déri Múzeum

Az 1902-ben helytörténeti múzeumként alapított intézmény egyszerre őrzi Debrecen, Hajdú-Bihar megye és az egyetemes művelődéstörténet kulturális emlékeit. Déri Frigyes 1920-ban adományozta rendkívül jelentős gyűjteményét múzeumunknak, amit az elmúlt évtizedekben számos más, jelentős adomány is gazdagított. 

 

2024. november 4.

Follow us:

YouTube Instagram Twitter
Subscribe to our newsletter
Déri Múzeum - all rights reserved © 2020 - 2024
4026 Debrecen, Déri tér 1.
Tel.: +36 (52) 322-207
href="mailto:uh!pont!muezumired!kukac!ired">E-mail: uh!pont!muezumired!kukac!ired
created by: WebDeb.hu