FőoldalHírekTörténelem napról napra - Debrecen 1956. október 24., szerda, Budapest és a nagyvilág - október 24.

Nemzeti ünnepünk tiszteletére október 23-tól november 4-ig azt idézzük fel, mi történt városunkban, s milyen események zajlottak a fővárosban és a nagyvilágban azokon a sorsfordító napokon.

Debrecen 1956. október 24., szerda

A nap folyamán az egyetem Benczúr utcai diákotthona vált az események fő színterévé. Itt zajlottak a tárgyalások a gyárak, üzemek és a katonaság képviselőivel. Ide jöttek a megye és a város politikai vezetői is.

Debrecen gyáraiban elkezdődött a sztrájk.

A városban komoly felháborodást váltott ki a Kossuth utcai ÁVH-s sortűz és az, hogy a Kossuth Rádióban ellenforradalmi, fasiszta bandának nevezték a pesti felkelőket.

Az utcákon egy Debrecenben állomásozó ÁVH-ezred motoros járőrei cirkáltak.

A Hajdú-Bihar Megyei Honvédelmi Tanács csoportosulási és éjszakai kijárási tilalmat rendelt el.

Budapest és a nagyvilág október 24., szerda

Hajnalban Budapestre érkezett Lascsenko altábornagy, a Különleges Hadtest parancsnoka és Malinyin hadseregtábornok, a vezérkari főnök első helyettese.

A hadtest első alakulatai hajnali 2 körül értek Budapestre.

9 órakor a rádió közölte, hogy a szovjet csapatok magyar kérésre részt vesznek a rend helyreállításában.

Kádár János esti rádióbeszédében ellenforradalomról, reakciós felkelésről beszélt.

A nap folyamán fegyveres felkelőcsoportok alakultak Budapesten.

A harcokban már közel kétszázötvenen estek el.

Minden nemzetnek joga van független országa szuverén kormányzásához – mondta Gomulka első titkár egy lengyel nagygyűlésen.

A TASZSZ szovjet hírügynökség az ellenforradalom leveréséről küldött tudósítást.

2024. október 23.