A Város Napjától, április 11-től új időszaki kiállítás várja a debrecenieket a Déri Múzeumban.
Ez évben emlékezünk az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc 175. évfordulójára. Debrecen számára az 1849-es év kiemelkedő fontosságú volt, hiszen a Habsburg-ház trónfosztása, a Függetlenségi Nyilatkozat végleges megszövegezése és kihirdetése, Kossuth kormányzóelnökké választása mind debreceni vonatkozású történelmi esemény.
Számunkra, debreceniek számára az egyik legfontosabb, a szabadságharchoz köthető mondat is tőle származik, hiszen a Debreczen, 1849. január 6-i keltezésű kiáltványban olvashatjuk a következőt:
„Debreczen népe! Ime, én a nemzet nevében Debreczen városát a magyar szabadság őrvárosának nyilatkoztatom s az országgyűlést és kormányt a debreczeniek becsületérzésének rendíthetlen sziklájára helyezem.”
A Déri Múzeum Kupolatermében és Galériáján emlékkiállítással tiszteleg a 175 éve történtek előtt. A tárlaton a legendás magyar fegyvernem, a huszárság történetéből is felvillantunk részleteket. Igyekezünk a legkorábbi könnyűlovassági hadi eszközökből, fegyverekből is válogatni, hogy a huszársághoz a közgondolkodás ne csak az 1848-49-es hadi cselekményeket kapcsolja. Az 1703-as huszárábrázolásokhoz kapcsolódva ezért láthatunk pallosokat, vagy még korábbi időszakból láncingeket, nyakvértet, karvasakat.
Mint legfontosabb debreceni eseményre, politikatörténeti tényre, a Függetlenségi Nyilatkozat kihirdetésére is emlékezik a kiállítás, amelyen a dokumentum különböző példányait, a hozzá kapcsolható jegyzőkönyvet tárjuk a látogatók elé.
Egy igazi kuriózumot is láthat a közönség. Ebből az időszakból ugyanis rendkívül ritka az olyan fegyver, amihez nevet is lehetséges párosítani. A kiállításban azonban helyet kaphatott az egyik aradi vértanú, Lázár Vilmos ezredes díszszablyája.
Köszönetet Máday Norbert magángyűjtőnek, a Református Kollégium Nagykönyvtárának, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak, a Nemzeti Galériának, a Békéssy Béla Vívóklubnak és minden támogatónknak, hogy önzetlen hozzájárulásukkal segítettek bennünket abban, hogy legújabb időszaki kiállításunkban is csodákat lássanak vendégeink!
Korompai Balázs történész, a kiállítás kurátora
Látogatható: 2024. április 11-től 2024. június 30-ig
Az 1902-ben helytörténeti múzeumként alapított intézmény egyszerre őrzi Debrecen, Hajdú-Bihar megye és az egyetemes művelődéstörténet kulturális emlékeit. Déri Frigyes 1920-ban adományozta rendkívül jelentős gyűjteményét múzeumunknak, amit az elmúlt évtizedekben számos más, jelentős adomány is gazdagított.