Regisztráció
HU EN
FőoldalHírekEmlékek és emlékezések

Emlékek és emlékezések

Munkácsy Mihály emlékére a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával új kiadványt jelentetett meg a Déri Múzeum

A múzeum - Munkácsy Mihály Krisztus-képeinek három évtizede gondos őrzőjeként - a művész születésének 180. és a három festmény együttes bemutatójának 30. évfordulója alkalmából nyújtja át válogatott tanulmányokból álló kötetét.

 

A kiadványban olyan szerzők írásai olvashatók, akik 1989-től folyamatosan foglalkoztak a Krisztus-képek egyes darabjaival: dr. Sz. Kürti Katalin, dr. András Edit és Szentkirályi Miklós.

Dr. Sz. Kürti Katalin a Déri Múzeum művészettörténészeként elvitathatatlan érdemeket szerzett Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiájának népszerűsítésében. A második világháború után elsőként vállalkozott a Krisztus-képek történetének bemutatására, az Ecce homo címen 1989-ben megjelent kötetében. A Déri Frigyes gyűjteménybe tartozó és 1930. május 25. óta a múzeum állandó kiállításán szereplő mű mellett, az ekkor Philadelphiában lévő, további két kép keletkezés- és sikertörténetét is ismertette. Részt vett a Golgota és a Krisztus Pilátus előtt című alkotások hazaszállításának megszervezésében és lebonyolításában, majd a kiállítás rendezésében a Déri Múzeumban, az Ecce homo Teremben. 1995. augusztus 25-e a három kép együttes bemutatójának a napja, melyet ő Világpremiernek nevezett.

 

András Edit művészettörténész múzeumi szakemberként foglalkozott a Krisztus-képek Amerikába került festményeivel. Kutatómunkája során Fulbright-ösztöndíjasként kereste fel a philadelphiai levéltárat és lapozta át a John Wanamaker életéhez kapcsolódó dokumentumokat. Az összegyűjtött forrásanyagból egy válogatást tesz közzé a kiadvány.

Szentkirályi Miklós főrestaurátor-művész a Golgota 1991-es megérkezésétől kezdődően - mondhatni élete végéig - 2021. március 20-ig részt vett a művek restaurálásában, szállításuk szakszerű és - amennyire lehetséges - biztonságos előkészítésében és a Munkácsy-trilógia alapítványi munkájában. Óvó figyelemmel kísért minden történést, amely a művek mozgatására irányult. Ezt a tanulmányát 2020-ban adta át megőrzésre és publikálásra, mely a Gránátalma című könyvében jelent meg első alkalommal, életművének más jelentős restaurálását bemutató írásai mellett. Másodmegjelentetésével, így kíván adózni a mester előtt a Déri Múzeum.

 

A kötetet a múzeumi boltban vásárolhatják meg az érdeklődők, valamint online is megrendelhetik.

 

Déri Múzeum

Az 1902-ben helytörténeti múzeumként alapított intézmény egyszerre őrzi Debrecen, Hajdú-Bihar megye és az egyetemes művelődéstörténet kulturális emlékeit. Déri Frigyes 1920-ban adományozta rendkívül jelentős gyűjteményét múzeumunknak, amit az elmúlt évtizedekben számos más, jelentős adomány is gazdagított. 

 

2025. március 28.

Kövess minket:

YouTube
Feliratkozás hírlvélre
Debreceni Irodalom Háza - Minden jog fenntartva © 2020 - 2025
Debrecen, Péterfia u. 28.
Tel.: +36 (52) 322-207
href="mailto:uh!pont!muezumired!kukac!azahmoladori">E-mail: uh!pont!muezumired!kukac!azahmoladori
készítette: WebDeb.hu